כיצד להכין את צמיגי הרכב לחורף?


הנהיגה בעונת החורף שונה מהנהיגה בשאר עונות השנה.
החשיכה בשעות הערב המוקדמות ומזג האוויר הגשום והסוער הופכים את הנהיגה למסוכנת יותר, הדורשת ריכוז רב יותר. על כן ישנה חשיבות רבה להכנת הרכב לקראת החורף. בתקופת החורף יש לצמיגים חשיבות רבה, מאחר שבכבישים רטובים אחיזת הכביש נפגעת ומרחקי הבלימה מתארכים.  

מה על הצרכן לבדוק ועל מה לשים לב:
על מנת לוודא שצמיגי הרכב מוכנים לחורף, יש לבדוק שלא קיימות בהם פגיעות חיצונית או קרעים ושדופן הצמיג לא יבשה או סדוקה בצורה מסוכנת. כמו כן יש לבדוק את עומק החריצים בסוליית הצמיג. הוראות משרד התחבורה מחייבות החלפת צמיגים שעומק החריצים בהם הוא פחות מ-2 מ"מ, אך מומלץ מאוד להחליף צמיגים אם עומק החריצים (תעלות) הוא פחות מ-3 מ"מ. הסיבה לכך היא שהחריצים (תעלות) בסוליית הצמיג הם האחראים לפינוי מים הצידה ולשמירה על יציבות הנסיעה בכביש רטוב. ככל שעומק
החריצים נמוך יותר, כך יכולת פינוי המים שלהם נפגעת, ומתחת לעומק של 2-3 מ"מ הצמיג אינו מסוגל לפנות מים כנדרש.
כמו כן יש לשים לב ללחץ האוויר, ללחץ ניפוח תקין בצמיג חשיבות מכרעת לבטיחות הרכב ולביצועיו, וחשוב מכל - לבטיחות הנוסעים! צמיגים שלחץ האוויר בהם תואם להוראות יצרן הרכב:

  1. משפרים את השליטה ברכב (אחיזת כביש, היגוי ויציבות).
  2. מסייעים להקטנת מרחק הבלימה.     
  3. מאריכים את חיי הצמיג.  
  4. מקטינים התנגדות לגלגול וכתוצאה מקטינים את צריכת הדלק. 
  5. בעלי כושר פינוי מים טוב יותר בחורף.
  6. כמו כן מפחיתים פליטת גזים רעילים ומסייעים לשמור על סביבה נקייה יותר.

אין צורך בהכרח להחליף את הצמיגים לקראת החורף, אבל חשוב מאוד לוודא שהם תקינים, במיוחד לאחר חודשי הקיץ החמים והחשיפה הממושכת לשמש הישראלית החמה.

בדיקת הצמיגים איננה שלמה בלי בדיקת המערכות התומכות בצמיגים. למערכות אלה השפעה מכרעת על תפקוד הצמיגים, בעיקר בחורף:

  • בלמים: תפקוד מיטבי של מערכת הבלמים ברכב חשובה בכל עונות השנה, אך ביתר שאת בעונת החורף, מאחר שכביש רטוב מאריך משמעותית את מרחק הבלימה. לכן הכרחי לבדוק את תקינות מערכת הבלמים ברכב.
  • בולמי זעזועים: תפקידם העיקרי של בולמי הזעזועים הוא להצמיד את צמיגי הרכב לכביש בזמן נסיעה. הצמדה זו חשובה, מאחר שהיגוי ובלימה יכולים להתבצע רק בעת מגע של הגלגלים בכביש, ולכן בולמי זעזועים לא תקינים יאריכו את מרחק הבלימה ויפגעו ביכולת ההיגוי של הנהג וביציבות הרכב בסיבובים. כמו כן יגרום הדבר לפגיעה בנוחות הנסיעה ולשחיקת צמיגים מהירה.
  • כיוון פרונט (זוויות היגוי): אחראי על הזווית המדויקת בה פוגש הצמיג את הכביש. כיוון זוויות ההיגוי עשוי להיפגם כתוצאה מעלייה על מדרכה, מכניסה לבור, ממהמורה חזקה בכביש ועוד. כאשר כיוון זוויות ההיגוי אינו תקין, הצמיגים יישחקו באופן מוגזם ולא אחיד, מה שיגרום לאי נוחות בנסיעה ולקיצור משמעותי של חיי הצמיג. 

 החשיבות של מערכות אלה היא רבה במשך כל השנה, אך חשובה אף יותר בעונה הגשומה - מערכות לא תקינות עלולות להאריך את מרחק הבלימה ולפגוע באחיזת הכביש, שנמוכה ממילא בכביש רטוב.


להלן מספר תפיסות מקובלות לגבי צמיגים, שאינן בהכרח נכונות:

בדיוק החלפתי 4 צמיגים חדשים ברכב - האם הרכב מוכן ובטוח לקראת החורף?
לא בהכרח! החלפת צמיגים בלבד, מבלי לוודא תקינות המערכות האחראיות לתפקודו התקין של הצמיג ברכב, איננה מבטיחה נהיגה בטוחה. חשוב מאוד לבדוק את המערכות התומכות בצמיגים: מערכות הבלמים, בלמי הזעזועים, כיוון הגלגלים.
השפעתן של מערכות אלה על בטיחות הנסיעה הינה גדולה ומשמעותית יותר על תוצאות הנהיגה מאשר בחירה בצמיג כזה או אחר.

האם יכולת הבלימה בכביש רטוב היא הפרמטר החשוב ביותר בבחירת צמיג לצרכן בישראל?
לא בהכרח! אחד הפרמטרים המופיעים על גבי מדבקת הצמיג הוא ציון הניתן ליכולת הצמיג לבצע עצירת חירום בכביש רטוב. יחד עם זאת, הציון בתווית הוא לא הגורם המכריע בתפקוד הצמיג בחורף. בדיקת תקינות הצמיגים על ידי צמיגאי מורשה ומקצועי, היא האמצעי המיידי והמקצועי ביותר, על מנת להכין את צמיגי הרכב לחורף הישראלי.
אם בכל זאת יש צורך להחליף את הצמיגים, אנו ממליצים לא לייחס חשיבות גדולה מדי לציון שקיבל הצמיג החדש לפי התווית. חשוב להבין, כי צמיג הינו מוצר הנדסי, המחייב פשרה בין תכונותיו הרבות. תכנון צמיג המספק עצירה טובה בכביש רטוב, יהיה על חשבון יכולת העצירה שלו בכביש יבש! כצרכן, אני מחפש את הצמיג שיתן לי מענה טוב בכל חודשי השנה.
בישראל יש בממוצע פחות מ-40 ימי גשם בשנה. לכן, בבחירת צמיג חדש, לשימוש במהלך כל השנה, לא בהכרח צריך לבחור דווקא בצמיג עם הציון הגבוה ביותר בעצירה בכביש רטוב.
רוב דגמי הצמיגים הנמכרים בארץ מתאימים לכל עונות השנה ולכן הם ישרתו את הנהג נאמנה.

רשת צ'ק אפ מאחלת לכם נסיעה בטוחה וחורף נעים!
<<  חזור
 
אימייל שדה חובה
אימייל לא תקין
שם שדה חובה
טלפון שדה חובה
אנחנו מודים לך על שליחת המשוב
יש למלא את הטופס במלואו